červen 2017

 

Cestovatelské

 

Odkud pochází štrúdl?

 7. třída s Mgr. Marií Ševčíkovou

Po sklizení, umytí a krátkém podušení špenátu jsme jej dali na rozválené listové těsto, posypali nivou, zabalili a hurá do trouby. A ta slastná vůně, když jsme ty štrúdly vytáhli z trouby. No jen si to představte. A jak chutnaly. Mňam.

Alžběta Urbancová

Štrúdl

Jablečný závin neboli štrúdl německy Apfelstrudel, je druh moučníku, který pochází z Rakouska, ale běžně se připravuje i v jiných zemích včetně České republiky. Existují však i jiné druhy závinů – například tvarohový, višňový, makový a dokonce slané záviny se špenátem apod.

Špenát

Je velmi důležitá listová zelenina, jejíž původ bychom pravděpodobně našli v Persii. Během 14. a počátkem 15. století se díky Maurům, kteří jeho pěstování převzali od Arabů, dostal do celé Evropy. Železo a listová zeleň mají příznivý vliv na tvorbu krve. Podporují i činnost štítné žlázy, zlepšují trávení a výměnu látkovou, proto je špenát vhodný pro dietu při žaludečních a střevních chorobách. Špenát je oblíbenou zeleninou, která je dostupná po celý rok. V kuchyni se upravuje vařený, dušený, jako příloha nebo čerstvé listy na ozdobu těstovin a do salátů.

Cibule

Cibule je jedním ze základních kamenů každé kuchyně. Její původ není s jistotou znám, ale předpokládá se, že pochází ze střední Asie. Cibule byla známá již v dávnověku. O jejím užití se dozvídáme např. z hliněných tabulek Sumerů, zmiňuje se o ní Bible, staroegyptské papyry i učené knihy starověké Indie a Číny, a to hlavně v souvislosti s léčebnými účinky. Římští zemědělci cibuli nazývali „unio“, což se mohlo přeložit nejen jako „cibule“, ale také jako „velká perla“. Cibule je bohatá na kyselinu listovou, která je velmi důležité při plánovaném početí. Obsahuje ale i vitaminy B, C, E a karoteny. Pokud jde o minerály, v cibuli jsou zastoupeny železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď a jód.

Česnek

Česnek patrně pochází ze střední Asie. Původní vlastí česneku je Mongolsko a Kirgizské stepi. Odtud ho brzy Mongolové přivezli do Číny. Jak se dovídáme z Herodotových zpráv, byl i ve velkém pěstován i ve starém Egyptě. Česnek byl dokonce považován za posvátnou rostlinu a Řekové a Římané ve starověku mu připisovali posilující účinky a dávali ho jíst svým vojákům na válečných výpravách, patriciové jím však opovrhovali a krmili laciným česnekem jako hlavní potravou své otroky. Česnek byl odedávna oblíbeným pokrmem Židů. Látka, která je nositelem charakteristického zápachu, vzniká až při destilaci, takže čerstvý, neporušený česnek tento pronikavý zápach nemá. Průmyslově vyrobené preparáty z česneku jsou účinným lékem proti vysokému tlaku, není ale dosud známo, která obsahová látka má tyto účinky.

Vyhledala Anna Lamplotová

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2018 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: MgA. Andrej Ševčík, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu