logo svetle modre

 

 

XI. ročník  2019/2020

Vaření

Perníčky s vanilkovou Hraškou

A už je tu to kouzelné vánoční období. Vánoční atmosféra, všude ozdoby, v nákupních centrech i na náměstích zní vánoční skladby, stánky jsou přeplněny vánočními drobnostmi, punčem i různým jídlem a z domů se line krásná vůně cukroví. Na Vánocích mám nejradši, že se sejdeme celou rodinou u babičky, tam si povídáme, předáváme dárečky, hodujeme, ale to nejdůležitější je, že jsme všichni spolu. A pak mám také rádá vánoční přípravy: společné zdobení stromeču, zpívání a pečení cukroví. Dříve pekla cukroví jen babička a pár let zpátky jsme začali dělat i my. Nejdříve maminka, pak jsem se přidala i já se sestrami. Poslední dva roky jsem převzala pečení sladkosti já, protože mě to moc baví. Mé mladší sestře se zase daří péct velice dobrý chleba, vždy je rychle snězený! Předchozí roky jsem pekla vanilkové rohlíčky, linecké, plněné ořechy a pár dalších druhů cukroví. Letos jsem se rozhodla zkusit udělat perníčky, protože je moc ráda zdobím. Vždy jak jsme na nějakém vánočním trhu, nazdobím si jich alespoň dvacet. Tak jsem přemýšlela jak na to, když nepoužívám vajíčka. Našla jsem pár receptů na internetu, ale nějak se mi nezdály, až mě napadlo nahradit vajíčka vanilkovou Hraškou. Asi vám to nic neřekne, nebo si pomyslíte že jsem tam přidala hrášek, ale není to tak. Vanilková Hraška, je velice jemná směs z žlutého hrachu, přírodní vanilky a obilovin (kukuřice, rýže, jáhly). Udělala jsem tedy těsto, nechala ho 24h odležet a už se peklo! Přidal se ke mně i sedmiletý bráška a čtyřletá sestřička. A tak byla pečení plná kuchyň! Výsledek byl skvělý, a protože všem perníčky chutnali, udělala jsem ještě dvě várky. Potom přišlo zdobení, tam jsem znovu nepoužila vajíčka a udělala polevu z curkru a citronové šťávy. Ráda bych se s vámi podělila receptem na tyto perníčky, a proto jej naleznete hned pod tímto článkem! :)

INGREDIENCE:

 • 750g hladké pšeničné mouky
 • 350g moučkového cukru
 • 200g hery
 • 4 polévkové lžice vanilkové Hrašky
 • 23g perníkového koření
 • 1 lžička jedlé sody
 • 7 polevkových lžic medu
 • tocha vody

na polevu:

 • 100g moučkového cukru
 • 2 polévkové lžíce šťávy z citronu

POSTUP:

 1. Smícháme dohromady všechny suché ingredience: mouku, cukr, perníkové koření, sodu.
 2. V malé misce smícháme Hrašku s vodou tak, aby nebyla směs moc řídká.
 3. Přidáme Hrašku, nastrouhanou heru a med ke směsi suchých ingrediencí.
 4. Ručně vypracujeme hladké těsto.
 5. Necháme těsto odležet 24h v ledničce.
 6. Vyválíme z těsta plát o tloušťce cca 3mm a vykrajujeme různé tvary.
 7. Vykrojené tvary skládáme s většimi mezerami (perníčky se při pečení trochu zvětší) na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 170°C shruba 10 minut.
 8. Necháme perníčky vychladnout a zdobíme polevou, kterou uděláme smícháním prosetého moučkového cukru a citronové šťávy.

Tip: Můžeme kombinovat pšeničnou mouku například s špaldovou moukou, períčky pak budou tmavší a zdravější! :)

Přeji pohodovou vánoční náladu, krásné tvoření a dobrou chuť! :)

 


Vaše IV žákyně 1. ročníku Lycea Ludmila Borysenko

 

skolni casopis2019 krajskolni casopisskolni casopis2017 kraj

logo skoly snapisem© 2020 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu