logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

Vaření

Pomazánka dobré nálady

Ingredience:

porek nebo jarní cibulka
2 x 250g plnotučného jemného tvarohu
koření ,,Dobrá nálada" od Sonnentoru
umeocet nebo sůl

Postup:

Porek nebo jarní cibulku pořádně opláchneme, nakrájíme na jemno a vysypeme do misky, potom přidáme tvaroh a vše pořádně promícháme. Přidáme koření a sůl a vše znovu pořádně promícháme. Pomazánku poté namažeme na peřivo a můžeme ozdobit zeleninou. Typ: pomazánka je lepší, když ji dáme na pár hodin do ledničky. Na ozdobu se nejvíc hodí papriky nebo rajčata.

IMG 3901IMG 3913IMG 3915


Sirup ze smrkových výhonků

Ingredience:

smrkové výhonky
4 kg cukru krystal
kyselina cironová

Postup:

Nasbíráme smrkové výhonky dlouhé do 5 cm. Vezmeme 10 l kastrol a do poloviny jej naplníme smrkovými výhonky a zalijeme je vodou, aby sahala do 3/4 kastrolu. Necháme 24 h louhovat, poté vodu se smrkovými výhonky provaříme dokud voda nezačne vřít. Poté přecedíme výluh od výhonku, přidáme cukr a znovu vaříme dokud směs nezačne vřít, přidáme podle chuti kyselinu citronovou a necháme ještě chvíli provařit. Nakonec plníme ještě horkým sirupem skleněné láhve. Pozn. Sirup je nejdříve zelený a poté změní barvu do oranžova až hněda, nejmějte strach, že jste udělali něco nesprávně! :)

Typ: Sirup je dobré používat při nachlazení či bolesti v krku.

IMG 4349IMG 4352IMG 4355IMG 5682


Přeji krásné kuchtění a dobou chuť! :)

Vaše IV žákyně Ludmila Borysenko

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2019 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu