logo svetle modre

 

 

XI. ročník  2019/2020

Literatura

Klávesnice

Když se řekne klávesnice, každý si představí něco takového.

Tohle je typická membránová klávesnice vyrobena z levného materiálu. Takové jsou téměř všechny klávesnice z dnešní doby. I když máte kvalitnější mechanickou klávesnici, pořád je vyrobena z nekvalitního materiálu a výroba stála několikanásobně méně než samotný produkt. Takhle je to s každou dnešní klávesnicí, ale vždycky to tak nebývalo...

V minulosti (hlavně v 70. - 80. letech) se klávesnice vyráběly z podstatně kvalitnějších materiálů, protože patřily k terminálům a počítačům, které stály tisíce dolarů, takže si výrobcové mohli dovolit větší rozpočet i pro klávesnice.

V té době se věci vyráběly tak, aby vydržely, dnes to tak není, jelikož cena počítačů a součástek k nim konstantně klesá. To znamená, že je prakticky všechno nahraditelné.

Starší klávesnice "se stavěly" z pevnějších materiálů. Spodní část byla většinou kovová a klávesy plastové. Tak je to sice i dnes, ale rozdíl mezi plastem, který se používá teď a plastem používaným v minulosti je propastný. Dnes používáme nekvalitní ABS plast, který moc nevydrží, je to tedy i vážný ekologický problém. Plast používaný v minulosti byl daleko kvalitnější a vydržel mnohem víc.

Když si vyhledáte nějaké starší klávesnice, např. od značky IBM, které jsou 30 - 40 let staré, můžete vidět, že mají klávesy bez jediného škrábance.

klavesnice2

Za zmínku stojí i další věc. Když na takovéhle klávesnici píšete, máte mnohem lepší pocit, to je práce spínačů jako Buckling Spring, Capacitive Buckling Spring, Beamspring atd.

Díky tomu je známá hlavně klávesnice IBM Model M. Hodně lidí ji pokládá za nejlepší klávesnici, jaká kdy byla vyrobena. Na Ebay se dnes prodává od 130 do 300 dolarů.

Přestože je Model M považován za nejlepší klávesnici, existují i lepší. Je tady Model F, na kterém se píše ještě lépe, ale asi nejlepší klávesnicí je IBM 5251. Je veliká, drahá a dost vzácná. Stláčení kláves na téhle věci je prý moc hladké, a to vám dává moc dobrý pocit ze psaní. Pokud ji vůbec někde objevíte, všimněte si, že se prodává minimálně za 1000 dolarů.

Jestli vás téma klávesnic zaujalo, tak vám doporučuji YouTube kanál chyrosran22, najdete tam hodně fundovaných recenzí.

Timo Čársky, IV žák 9. ročníku

 

skolni casopis2019 krajskolni casopisskolni casopis2017 kraj

logo skoly snapisem© 2020 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu