logo svetle modre

 

 

XI. ročník  2019/2020

Literatura

Stop zbytečným plastům

Už jste někdy přemýšleli o plastech? Kde se berou? Jak se vyrábějí? A co se s nimi děje, když je vyhodíte?

Základ je v ropě. A z té se nezískávají jen plasty. Jsou to také různé prací a čistící prostředky, syntentika, benzin, nafta, LPG, a spousta dalšího. Problematiku plastů jsem začala řešit již před několika lety. Teď mě ale vyburcovaly tzv. hračky pro děti. Ale jsou to vůbec hračky?

Vezměme si jako příklad jednu z mých příhod. V parku našeho města se konala nějaká akce pro děti. Byly tam hry, soutěžení, dobré hřiště (z pohledu mých sester). Za soutěže se dávaly odměny. Různé batůžky, balonky, tužky, klíčenky a také otevírací koule s dárečkama uvnitř. Má malá sestra jednu takovou dostala. Uvnitř bylo něco mezi kuřetem a zárodkem ptáka. Bylo to slizké, natahovací a příšerně to páchlo. Tohle že dávají dětem?? Druhá moje malá sestra dostala podobnou kouli zase někde jinde. Byla v tom zasíťovaná gumová koule, která když se zmáčkla, ven vyjely červené bublinky hroznového vína. Vydrželo to přesně 48 hodin, než to prasklo. Sestra byla zrovna v autosedačce – vedle mně. Ven z gumového balonku vytekla jakási růžová hmota, která příšerně zapáchala. Sakra! Jak si vůbec dovolují tohle vyrábět pro děti? Pro děti!!

Tak takové malé nevinné ,,hračky“ se dostávají do rukou dětem. Vyrábějí se v Číně (jen si vzpoměňte – Made in China). Proč je ale dělají, když vědí, že jsou pro děti škodlivé? Ba i jedovaté? Správně. Kvůli penězům. Jenže to není tak jednoduché. I když si koupíte (dostanete, vyhrajete) nějakou věc – nějaký šmejd, pořád tu je obal. Tyhle malé gumové ,,hračky“ se obvykle balí do plastových obalů a jak obaly, tak hračky nejdou vytřídit (!). A když je vyhodíte, než se rozloží (jestli vůbec), napáchají spoustu škody. Když se rozloží, rozloží se do půdy, a v zemi zůstanou malé jedovaté částice z rozkladu. Když se nerozloží, sežerou je jiná zvířata (!) a následkem toho zemřou. Ale my, lidé, musíme pamatovat na to, že o Zemi se dělíme s ostatními živými tvory. Tahle planeta je jediná a lidstvo nemá právo ničit ostatní tvory svým sobectvím. Zde uvádím pár příkladů, jak dlouho se rozkládají plasty – a jak dlouho sužují naši Zemi, která (jak řekla jedna malá přemýšlivá holčička) je z toho pak nemocná. I děti umějí přemýšlet. Klobouk dolů!

1. igelitový sáček – 25 let

2. kelímek – 75 let

3. pet láhev – 100 let

4. pvc – nikdy (!)

Nad tím je třeba se zamyslet. V pravěku ( nebo starověku, středověku) si lidé také uměli poradit. Tenkrát prostě nemohli vzít igelitku, naskládat do ní jogurty v kelímkách, chleba v pytlíku a jedovaté ,,hračky“ pro děti. A jít se smetím v igelitovém pytli a všechen odpad hodit do kontejneru. Ne. Oni měli látkové pytle, košíky a různé keramické nádoby. Odpady nemuseli řešit, protože měli jen bioodpady – a ty zkompostovali a použili k pěstování dalších plodin. V pravěku samozřejmě neměli nic takového, ale pořád to byl bioodpad. A kam jdeme my? Dnešní lidstvo se chce snad na planetě Zemi podepsat? Chce snad, aby příští archeologové přišli, vykopali po nás odpady, miliony tun odpadu a řekli si: ,,No to byli prasata ti lidi z doby plastové...“

No. Jestli takhle budeme pokračovat, naše příští generace bude mít plastové asi úplně všechno, ale i tak. Nejde to zastavit? Zvrátit? Zakázat...?

  • obr. 1: Don’t use plastic bags
  • obr. 2: Break Free From Plastic
  • obr. 3: Plastové mikročastice v rybách zjeme aj my
  • obr. 4: Odpad v Karibském moři
  • obr. 5: Ekologija i okoliš
  • obr. 6: Skládka
  • obr. 7: A co tomu říkají Piráti ve svých Pirátských listech...

Kristýna Primasová, Lyceum


Pro zájemce - užitečné odkazy (rozhodně doporučuji přečíst):

(třídění odpadů) https://www.jaktridit.cz/priroda/

(Nezkreslená věda, Plasty) https://www.youtube.com/watch?v=PHpXKWQdNLA

(Nezkreslená věda, Ropa) https://www.youtube.com/watch?v=IoZXfAm6rF0

(Dost bylo plastů) http://www.dostbyloplastu.cz/

(Igelitky – slovenský článek) https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/tvrdy-trest-pre-odhodene-igelitky-takato-pomsta-vam-nenapadla-ani-sne

Zdroje:

Zdroje obrázků:

 

skolni casopis2019 krajskolni casopisskolni casopis2017 kraj

logo skoly snapisem© 2020 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu