logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

Literatura

Víly z páté třídy

kvetinka

Víla Květinka

 

Je to vymyšlená pohádková bytost, která má křídla a bydlí na louce v malém květinovém domečku. Jmenuje se víla Květinka. Má dlouhé zlaté vlasy, které připomínají sluneční záři. Její nosánek dělá dozdobující čárku k jemným rtům. Krásné modro-bílé šaty zvýrazňují její úzkou postavu. Má malinké nožky, které jsou tak tiché, jako vánek. Její modro-bílá křídla jsou jemná jako pavučinka. Má ráda vůni kytiček a pomáhá všem na louce a hlavně květinkám, aby krásně kvetly a voněly. Proto ji všichni mají rádi za její laskavou povahu.

Popis víly napsal a nakreslil Erik Kostelan

 

 

 

 


zubnicka1Víla Zubnička

 

Toto je moje vymyšlená víla, která se jmenuje Zubnička. Tahle víla je výjimečná a liší se od všech, protože jako jediná si bere poslední myšáky (zoubky) a dává za ně dětem 1 000 Kč s balíčkem brambůrek. Je malá tak, že skoro nejde vidět, má žluté vlasy, modrou korunku na hlavě, je usměvavá, má malé uši a malinký nosík. Umí kouzlit. Má kouzelnou hůlku na přenášení zoubků, bílé šaty, malá křídla a modré střevíce na nohou. Celý den prospí a večer ve 20.00 hodin se probudí a díky detektoru na poslední myšáky (zuby) jí neunikne do její cenné sbírky jediný poslední zoubek.

Svou vílu popsal a nakreslil Filip Vojtek 

 

 

 


ohnovkaOhňová víla

 

Víly, jsou mystické bytosti, které neexistují, a objevují se v pohádkách. Druhy víl jsou např. Horské, Větrné, Motýlí, Květinové, Mořské, Jarní, Letní, Houbové, Divoženky, Vodní, Ohňové… Já jsem si vybral Ohňovou vílu, protože se mi líbí živel oheň. Moje víla vypadá takhle: Má červená křídla a na nich má šedé puntíky. Špičky křídel a zubaté okraje jsou také šedé barvy. Vlasy má rudé a v očích se jí odráží červené plameny ohně. Její tělo zdobí růžové šaty, na spodu s červeným okrajem. Jedna z teorií říká, že v původním pojetí byly víly čarodějkami, jež až později získaly nadpřirozenou podstatu.

Svou vílu popsal a nakreslil František Vacula

 

 

 

 


gumnenka1Víla Gumněnka

 

 

Moje víla se jmenuje Gumněnka. Má dlouhé černé vlasy, propletené modrou mašli. V její snědé tváři krásně vynikají velké modré oči, a když se zasměje, jsou její ústa velká od ucha k uchu. Nenosí šaty, jako mnoha z víl, ale nosí obyčejné tričko s kalhotami. Jejím domovem je aktovka, ve které se Gumněnka ukrývá a tam kontroluje domácí úkoly. Když někde v sešitě najde nějakou chybičku, tak ji svými gumovými botičkami opraví. Jen se mi zdá, že jsem tu svou vílu Gumněnku někde po cestě ze školy ztratil :o)

Svou vílu popsal a nakreslil Marek Jurásek

 

 


pomněnka1Víla Pomněnka

 

Moje víla se jmenuje Pomněnka a můžete ji potkat v lese i na louce. Má ráda zvířátka a často si s nimi hraje. Bydlí ve svém domečku na stromě u lesa. Její bydlení je malé, ale krásné. Má tam stoleček, postýlku, kuchyňku, no prostě všechno, co má taková správná víla ve svém domečku mít. Po ránu si ráda smlsne na vlahé ranní rose a čerstvých lesních jahodách a malinách, a jelikož bydlí na stromě, musí sletět dolů a vše si nasbírat do okvětních lístků. Ještě, že má krásná blankytně modrá křidélka. Pomněnka má dlouhé blonďaté vlasy a na nich věneček uvitý z lučního kvítí. Na její tváři vynikají hlavně její modré pomněnkové oči. Šatičky má modro-fialové, ozdobené pavučinkou. Botičky jsou z lístků jahodníčku a na jejich špičkách má kopretiny. Pomněnka patří mezi víly milé a hodné.

Vílu nakreslila a popsala Beáta Benková

 


prirodnickaVíla Přírodnička

 

Víla Přírodnička má zvláštní schopnosti, umí pomoci zvadlým rostlinkám opět rozkvést. Jak to dokáže nevím, asi má na to nějaký dobrý fígl nebo kouzlo. Miluje přírodu, a proto má šaty a korunku ze samých lístečků. Když letí, tak z jejich nebesky modrých křídel stékají kapičky vody. Přírodnička je přibližně 15 cm vysoká a 5 cm široká, má zlaté vlasy, které září jako sluneční paprsky. Je to víla milá a je s ní legrace, ale nepokoušejte se jí naštvat. Pokud ji něčím rozčílíte, tak potom umí ukázat i svou zlou stránku.

Svou vílu nakreslil a popsal Adam Kubiš

 

 

 

 

 


lesnenkaVíla Lesněnka

 

Chtěl bych vám popsat vílu Lesněnku. Začal bych popisem jejich lesklých kaštanově hnědých vlasů, které jí splývají až pod ramena. Její hlavu také zdobí klobouček vyrobený z kaštanu. Její tvář zdobí oči nejen ve tvaru, ale i v barvě oříšku, které na mne mrkají svými dlouhými řasami. Její malý nosánek je dozdobující tečkou, hodící se k očím a plně rudým rtům. Její ouška jsou ve tvaru špičky, jako je mají i elfové. Má úzké a malé tělíčko a na něm krásné zelené šatičky z listí. Na zádech má křídla, průhledná jako sklo, ve kterých ještě pavouček upletl pavučinu. Na nohou má botičky ze suchého listí. Lidem se vyhýbá, žije pouze v lese a chrání zvířátka. Je na ně hodná, proto ji mají všichni rádi. Tato víla se mi líbí už jenom proto, že mám sám rád přírodu.

Vílu popsal a nakreslil Jiří Vacula

 

 

 

 


 zubnicka2Moje víla – Zubnička

 

Začnu tím, jak vypadá. Její vlasy jsou utkány ze slunečního paprsku a na nich se leskne koruna vyrobená z diamantů. Oči má tmavě-modré, křídla z vodních kapiček a šaty ušité ze stříbrných nitek. Její botičky jsou z krystalů. Tato víla obdarovává děti různými věcmi, ale nejčastěji penězi a hodnotnými věcmi. Cena záleží na počtu schovaných zubů pod polštářem. Pokud zrovna nepracuje, tak ráda chodí k rybníčku dívat se na západ slunce. O této víle píšu, protože mě na ní zaujalo to, že když si vezme zpod polštáře zub, tak to nikdo nezpozoruje. Její super schopností je vznášet se a létat pomocí jejich malinkatých křidélek a dělání radosti na zemi.

 Vílu popsal a nakreslil Martin Jurásek 

 

 

 


mala vilaMalá víla

 

Je malá asi 2 cm a 5 mm, nosí zelenou sukničku z listí, které našla na pěšince k rybníčku. Víla má proužek na tričku a hezky lesklý náramek, lesknoucí se jako ranní rosa. Vlasy má žluté jako jarní narcisky a hezky třpytivé jako pavučinka svítící ve slunečních paprscích. Na nožičkách má střevíčky z lístečku a na nich malé kuličky z pavučinek. V ruce drží kouzelnou hůlku, kterou dokáže měnit počasí.

Vílu nakreslila a popsala Vendulka Vaculová

 

 

 

 


mimiMalá víla Mimi

 

Víly existují! Nevěříte? Projděte se po louce u potoka a tam potkáte malou vílu Mimi. Úžasná víla dokáže pochopit každého člověka, který potřebuje pomoc. Pomůže ráda každému, ať ten člověk potřebuje jakoukoliv pomoc.

O víle psal a nakreslil Petr Kročil 

 

 


lesni vilaLesní Víla

 

Lesní víla bydlí uprostřed lesa, kam se nikdo nikdy neodváží vejít. Má nádherně zelené oči a vlasy sahající až po pás se jí náramně krásně lesknou ve zlatých odstínech. Na sobě má šaty bílé jako sníh. Žije v mechovém domečku, kde má poličku z malých větviček. Chodí na louku plnou květin a trhá si je. Aby nezvadly, tak si chodí pro vodu ke svému krásně čistému jezírku. Živí se tím co si natrhá nebo nasbírá v lesním království.

Vílu popsala a nakreslila Pavlína Čaňová

 


 5. ročník s Mgr. Kristýnou Miklánkovou

 

skolni casopis2019 krajskolni casopisskolni casopis2017 kraj

logo skoly snapisem© 2019 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu