logo svetle modre

 

 

X. ročník  2018/2019

1. číslo

papky 1cislo stránka001

Vánoční balení

Datum: prosinec 07, 2018. Kategorie: Tvoření.

Vánoční cukroví

Datum: prosinec 07, 2018. Kategorie: Galerie.

Netradiční vločky

Datum: prosinec 07, 2018. Kategorie: Tvoření.

Povídka s názvem: "15.3.2016"

Datum: prosinec 03, 2018. Kategorie: Literatura.

Nepečený jablečný dort 

Datum: prosinec 02, 2018. Kategorie: Vaření.

Náramky přátelství

Datum: listopad 22, 2018. Kategorie: Tvoření.

Kefírové muffiny

Datum: listopad 20, 2018. Kategorie: Vaření.

Hlívový guláš

Datum: listopad 20, 2018. Kategorie: Vaření.

Dýně

Datum: listopad 18, 2018. Kategorie: Galerie.

Ježci

Datum: listopad 09, 2018. Kategorie: Galerie.

Abstrakce

Datum: listopad 09, 2018. Kategorie: Galerie.

Kočky

Datum: listopad 09, 2018. Kategorie: Galerie.

Listy z čajových sáčků

Datum: listopad 08, 2018. Kategorie: Galerie.

Čarodějnice

Datum: listopad 02, 2018. Kategorie: Galerie.

Stromy v mlze

Datum: listopad 02, 2018. Kategorie: Galerie.

Zátiší s konvičkou a citrony

Datum: říjen 30, 2018. Kategorie: Galerie.

Listy

Datum: říjen 30, 2018. Kategorie: Galerie.

Šípkový keř

Datum: říjen 29, 2018. Kategorie: Galerie.

Zámek Nový hrad, aneb výlet do Jimlína!

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Reportáže.

Slavík a růže (+VIDEO)

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Literatura.

Víly z páté třídy

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Literatura.

Bodláky

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Galerie.

Myšlenková mapa

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Tvoření.

Pavouček pro štěstí

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Tvoření.

Podzimní stromy

Datum: říjen 22, 2018. Kategorie: Galerie.

Jak trávíme volný čas

Naši IV spolužáci se nám svěřili, jak tráví volný čas, co je baví a zajímá.

 

ludmila borysJmenuji se Ludmila Borysenko a bydlím ve Zlíně. Volného času mám opravdu malinko, protože jsem v 9. třídě a mám toho hodně na učení. Taky jezdím skoro každý týden na dva až čtyři dny do Bílých Karpat (kde máme domeček, který opravujeme).

Ve volném čase navštěvuji každý týden hodiny houslí, cimbálové muziky a výtvarky. Teď na podzim máme hodně chystání na vánoční koncerty. Od začátku prosince až do Vánoc máme každý týden s cimbálovou muzikou koncert v domovech důchodců. A ještě předtím máme velký žákovský koncert houslistů v polovině listopadu. Cvičení na housle vyžaduje hodně času, takže většinu svého volného času věnuji tomuto.

Ráda se zabývám tvořením. Po večerech, pokud mi zbude čas, vyšívám, kreslím, vyrábím lahvičky s bylinkami pro kamarády, vykresluji. Teď před Vánocemi vyšívám přáníčka s veverkami, stromečky a hvězdami.

Také jsem vášnivá čtenářka knížek. Nejčastěji mě baví číst si fantazií. Přečetla jsem si už sedmi dílovou sérii Letopisů Narnie, Harryho Pottera, šesti dílovou sérii Záhad ze starověkého Říma, knihu Tajemství Muzea a mnoho další. Teď mám přečtené dva díly ze devíti dílové série knih Sedmý smysl. Občas si také čtu knihy v ruštině nebo ukrajinštině. Se sourozenci se někdy podívám na nějaký film nebo pohádku.

Ráda fotím všechno co je v přírodě :) Moje fotky nejsou nijak upravované. Zatím to neumím. Také ráda vařím, peču, chystám dobroty různého typu. Jelikož mám kamarády spolužáky a ti jsou po celé republice, občas si s nimi volám přes Skype. O podzimních prázdninách se s většinou z nich i uvidím :) To je asi vše, co dělám ve svém volném čase. Napsala jsem toho víc než jsem čekala :D


hannahAhoj, já jsem Hannah, je mi 14 let a bydlím na statku. Ve volném čase jezdím na koni, chodím venčit psa a hraji si se sourozenci, které mám moc ráda.

Také se věnuji skautingu, čtu knihy a časopisy různých žánrů a sleduji filmy. Nejraději mám společné aktivity se svými blízkými nebo s kamarádkami ze skautské družiny. Minulý víkend jsme byly s děvčaty pouštět draky, které jsem pro ně přivezla, a moc jsme si to společně užily. Seděly jsme na žloutnoucí trávě mezi zrcadly jihočeských rybníků a dívaly se, jak zapadá slunce mezi červeně zářící pruhy oblaků, které se táhly podzimním nebem jako hedvábná šála. Uvědomila jsem si, že je konec slunečných dnů a přijde brzy chladno a zima. Budu zase trochu starší a chtěla bych být i zodpovědnější, abych mohla o sobě říct, že už jsem samostatná a nikdo mi nemusí připomínat mé povinnosti.

Někdy je těžké rozhodnout se mezi tím, co musím a co bych chtěla dělat, ale vím, že rozhodování patří k životu a je součástí dospívání, které nás všechny čeká, ať chceme nebo ne. Budeme mít jednou více povinností a méně času sami na sebe a tak bychom měli volný čas, který nyní máme, využívat co nejvíc pro hezké zážitky a společné činnosti s lidmi, které máme rádi, nebo pro svůj rozvoj.

Chci být překladatelkou a nejvíce mě baví jazyky. Proto ve volném čase navštěvuji lidi, kteří mluví anglicky, německy a rusky a je mi příjemné nejen se od nich učit jejich jazyk, ale pozorovat je a vnímat způsob myšlení, který je trochu jiný ten než náš. Zajímá mě jejich pohled na svět, který vidím očima místního „domorodce“ na rozdíl od nich, kteří budou pro našince pořád „cizinci“, i když tady žijí již velmi dlouho. Často si představuji, jaké to je žít jinde a chci si to sama také brzy vyzkoušet. Loni jsem byla v Anglii, ale přestože jsem navštívila hodně krásných míst, kam bych se v budoucnosti ještě ráda vrátila, doma je doma. Tím myslím rodinu, náš věkem zchátralý dům z kamene starobyle trůnící v zahradě s růžemi a se stoletou hrušní, naše pískoviště a praskající dřevo v krbu v pokoji, kde jsou dědečkovy sbírky zbraní. Je to také čaj a přemýšlení o mě a o věcech okolo mě.

Zachumlám se do deky a vezmu si na klín svého nejmenšího brášku. Prohlížím s ním knížky a on roztomile povídá. Miluji mu číst pohádky a přitom ho hladit po světlých jemných vláscích. To je asi nejkrásnější část mého volného času (vyjma krmení a chování mých pěti kočiček což mě vždycky potěší). Mám ráda celou svou rodinu, to je jasné, ale Jasonek je moje všechno. Takový malý rytíř na houpacím koni v teplácích a pruhovaném tričku. Na tváři má sladký úsměv jako filmová hvězda: „Heni…“ Podívá se na mě modrými kukadly a řekne: „Pojď se mnou hrát. Prosím.“ „Musím ještě něco udělat.“ „A ploč?“

Jsem zvědavá, jaké to bude, až vyrosteme. Já a moji sourozenci Judith, Nik, Stanley, Michell i Jay. Vždy, když se odněkud vracím, třeba z letního tábora nebo z dlouhého výletu, zdá se mi, jako by se náš dům zmenšil a všechno je jiné, než když jsem odešla. Většinou pak vyndám ze šatníku malé šaty a boty. A také ostatní jsou jiní. Kluci jsou silnější a větší a táta s mamkou najednou vypadají starší. Jednou bude můj nejmladší bráška velký. Už nebude jezdit autíčkem po trávě, ale možná bude řídit velký náklaďák. Narostou mu vousy a najde si slečnu.

Svůj volný čas už budeme trávit každý zvlášť a proto je báječné, že teď můžeme být spolu a hrát si třeba na schovávanou nebo s míčem.

Maminka říká, že život s dětmi je jako pouštění draka. Zpočátku létají nesměle a člověk se bojí, že je odnese vítr někam daleko. Pak napnou šňůru a letí tak vysoko, až už provázek nestačí. Nakonec odletí a člověk je může jen sledovat na cestě za jejich osudem. Dříve jsem nerozuměla, proč to povídá. Ale dnes už to vím. A také vím, že se budu vracet.


kristyna charvatJmenuji se Kristýna Charvátová a mám 13 let. Mých zájmů je tolik, že bych volného času potřebovala mnohem víc. Jeho velkou část věnuji houslím a klavíru. Na housle už hraji od tří let a proto mi přirostly k srdci.

Mé nejoblíbenější skladby jsou často velmi divoké ale i romantické. Housle jsou někdy dřina, ale klavír je pro mě spíš odpočinkem. Ráda u klavíru sedím a vymýšlím si vlastní skladby nebo hraji nějakou skladbu z filmu. Někdy dvojhlasně zpívám se svou sestrou a doprovázím nás na klavír. Po večerech už ale na nástroje hrát nemohu a tak si kreslím nebo čtu dobrodružné knížky.

Baví mně i navlékat korálky a něco vyrábět. O prázdninách, když mám více času dělám spoustu jiných věcí. Jezdím na kole, na bruslích nebo běhám s dětmi venku. Někdy se ale také ráda dívám na nějaký film či pohádku, obzvlášť když jsem nemocná.


krystof malarVe volném čase nejraději dělám to, co mě baví nebo to co mě naplňuje. Můj volný čas není nějak extra zajímavý, ale spíš zábavný. Nejčastěji svůj volný čas trávím u počítače, kde hraju různé hry a občas si zahraju se svými kamarády. Také často chodím ven kde dokážu být do večera cca tak 4 hodiny občas i víc. Ven chodím pouze s mým nejlepším kamarádem Matějem, kde se většinou nějaká zábava najde sama. Jelikož vlastním hromadu mazlíčků jako například pes, želva, agama, kočky a to jich bylo i víc a ještě bude, tak si s nimi hraji. V tomto ohledu je největší sranda s kočkami a agamou. Někdy se s kamarády domluvíme že půjdeme do kina nebo že někam půjdeme s rodinkou (to je taky zábava), ale pro mě je nejlepší trávení volného času být někde s rodinou, třeba u babičky na zahradě nebo nějaký výlet. Také si občas čtu. Většinu těchto věcí se ovšem dělat nedají protože vám to zkazí počasí nebo nemáte náladu což je veliká škoda, ale elektřina tu s námi zůstane a PC taky. - Kryštof Malár


anastasia borysenkoJmenuji se Anastasia Borysenko. Mám 13 let a bydlím ve Zlíně. Nejčastěji trávím svůj volný čas u nás na domečku v Bílých Karpatech blízko hranice se Slovenskem (také blízko Březové).

Mám ráda trávit volný čas v přírodě... Na domečku ráda sbírám lesní plody (jako jsou ostružiny, maliny nebo lesní jahody). Se sestrami sbíráme bylinky, které pak usušíme, uděláme z nich různé směsi, zabalíme a potom to máme jako dárky pro příbuzné a přátele. S maminkou a se sourozenci pěstujeme na zahrádce zeleninu. Občas chodíme na procházky lesem, k rozhledně, na školní hřiště nebo ke hradu.

Od čtvrté třídy se učím hrát na flétnu. Tři roky jsem hrála jen na sopránovou flétnu, teď už hraji i na altovou. Baví mě hudba, proto se ji učím. Už šestý rok chodím do výtvarného kroužku. Tam chodím se svou mladší sestrou Dášenkou (11 let) a se svou starší sestrou Ludmilou (15 let). Máme moc hodnou paní učitelku a vždy vymyslí něco hezkého, co budeme vyrábět. Sice je to pro mně většinou pracné než to dám do správné podoby, ale nakonec je to vždycky hezké. Baví mně kreslit a malovat, ale nejradši vyrábím z hlíny. Ráda připravuji jídlo. Občas upeču nějaký perník nebo tvarohové šátečky z listového těsta. Také ráda pomáhám tatínkovi na opravě domečku.

Často jezdíme s celou rodinou na různé akce. Například do Olomouce, do Kroměříže, do Prahy, do Brna, do Valašských Klobouk, do Bratislavy, do Košic, do Nitry… Když jsme doma tak si ráda čtu knížky, učím se, dělám prezentace, kreslím, cvičím si na flétnu, píšu si s kamarády nebo poslouchám hudbu.


marie mudrovaJmenuji se Marie Mudrová, je mi 13 let a bydlím v Plzni. Společně s mými spolužáky 8. třídy vám chceme ukázat, jak každý z nás tráví svůj volný čas. Svůj volný čas trávím učením jazyků a to už hodně dlouhou dobu (angličtina, francouzština a japonština). Nebo také hraním si s mými zvířátky kocourem Čertem a morčetem Rayenkem.

Velice ráda také čtu, mým nynějším oblíbeným autorem je Henri Brunel.

Prakticky denně chodím se svou kamarádkou Hannou a jejím pejskem Jessicou na procházky.

Také se zajímám o emotivní tanec typu Maddie Ziegler od tvůrkyně Sia. Poslouchám hudbu od lidí, kteří již zemřeli, neboť tím jim dávám najevo svůj respekt (z klasické hudby – Beethoven, Mozart, z moderní pak třeba Christina Grimmie).

Také abych nezapomněla na můj velký koníček a tím je sport (brusle, běh, turistika, jóga atd.). Je to hodně činností a pro mě je asi nejdůležitější jejich rozmanitost.

 


katerina kiraJmenuji se Kateřina Kira Hridžak a mám 13 let. Když mám volný čas, tak si ráda kreslím nebo čtu knihy. Poslední dobou ale svůj volný čas trávím hlavně ježděním na koni. Kůň, na kterém jezdím, se jmenuje Apollon Deep Purple, ale říkáme mu Purplík. Je to valášek plemene Welsh pony B.

Často jezdívám na vyjížďky po okolí, protože tady máme krásnou přírodu. Jezdívám také kontrolovat naše stádo krav. Ráda si hraji i s dalšími zvířaty na ranči i v domácnosti. Když je však venku pochmurno, sleduji dokumenty a pořady o zvířatech.

Taky občas ráda něco upeču nebo pohlídám mé mladší brášky.

 

 

 


 

 

Úprava: Alexander Bujok, Anastasia Borysenko

 

skolni casopisskolni casopis2017 krajskolni casopis2016 kraj

logo skoly snapisem© 2018 Vydává: Školy Březová - střední odborná škola, základní škola a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště.
Šéfredaktor: Jana Buryanová, e-mail: papjerky@gmail.com

www.skolybrezova.eu